Selen to pierwiastek śladowy o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, a w całym organizmie mamy go łącznie około 10 – 15 mg. Spowalnia proces starzenia się tkanek i pomaga w utrzymaniu ich elastyczności. Neutralizuje i usuwa z organizmu różne substancje toksyczne. Dotyczy to zarówno metali ciężkich (np. rtęci, kadmu, ołowiu i arsen), które w większych ilościach mogą spowodować śmiertelne zatrucie, jak i związków uwalnianych podczas zakażeń, urazów i stresów. Unieczynnia aflatoksyny, chroniąc organizm przed ich rakotwórczym działaniem. Selen jest szczególnie korzystny dla kobiet w okresie menopauzy, ponieważ łagodzi uderzenia gorąca i inne związane z nią dolegliwości. Mężczyźni bardziej niż panie potrzebują tego mikroelementu, ponieważ w ich organizmach selen gromadzi się w jądrach i wraz ze spermą jest wydalany z organizmu.

Wyraźne polepszenie stanu chorego opisano przy podawaniu selenu w przebiegu chorób autoimmunologicznych (reumatoidalnych stanów zapalnych stawów, łuszczycy, alergia glutenowa, zespół złego wchłaniania jelita, astma), zapalenia trzustki, zapalenie stawów i kości – artretyzm, wirusowego zapalenia wątroby, choroby wieńcowej, zapalenia jąder i jajników oraz w chorobach płucnych. Selen zmniejsza też ryzyko zawału serca i udaru mózgu, pomaga zachować elastyczność tkanek.

Wykazano, że przyjmowanie preparatów selenu w jego naturalnej bio-formie np. z alg ( jak Ocean21), jaką jest selenometionina, zmniejsza objawy niepożądane chemioterapii.

Zapotrzebowanie dzienne na selen – dawki profilaktyczne:

–  kobiety – 50 mcg

–  mężczyźni – 70 mcg

–  kobiety w ciąży – 65 mcg

–  kobiety karmiące – 75 mcg

Duże ilości selenu zawiera: sól morska, sól kopalna, owoce morza, ryby, jajka, otręby pszenne, kukurydza, pomidory, brokuły, drożdże, grzyby, czosnek. Ze składników OCEAN21 najwięcej soli selenu zawiera alga Porphyra Yezoensis zwana NORI.