Mechanizm działania

Potas jest najważniejszym kationem wewnątrzkomórkowym i jednym z najważniejszych elektrolitów. Jest składnikiem cytoplazmy komórkowej. Powoduje zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych (działa antagonistycznie w stosunku do wapnia), przeciwdziała pęcznieniu komórek (przeciwdziała opuchliźnie).

Jego obecność jest niezbędna do syntezy białek w rybosomach. Jest również niezbędnym elementem wielu procesów enzymatycznych. Warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni. Razem z sodem i chlorkami stanowi najważniejszą część składową płynów pozakomórkowych. Ma wpływ na gospodarkę wodną, kwasowo-zasadową organizmu, bierze udział w utrzymaniu ciśnienia osmotycznego. Odgrywa ważną rolę w przemianie węglowodanów.

Korzyści stosowania potasu:

– utrzymuje prawidłowy rytm serca

– ułatwia jasne myślenie

– pomaga w usuwaniu produktów przemiany materii

– wpływa na obniżenie ciśnienia krwi

– pomaga w leczeniu alergii

 Dzienne zapotrzebowanie na potas:

–    osoby dorosłe : – 1600-2000mg

Niedobór potasu wywołuje uszkodzenie i osłabienie mięśnia sercowego oraz zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia krwi, bolesne skurcze mięśni oraz osłabienie ich siły, paraliż jelit.

Objawy niedoboru potasu:

–     obrzęki

–     hipoglikemia

Nadmiar potasu w surowicy krwi objawia się zmianami w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, osłabieniem akcji serca. Innymi objawami bywają: zmiany psychiczne, drętwienie i mrowienie kończyn, ogólne osłabienie.

Najwięcej potasu zawierają:   owoce cytrusowe, banany, pestki słonecznika, liście mięty, pomidory, ziemniaki.