Mechanizm działania
Potas jest najważniejszym kationem wewnątrzkomórkowym i jednym z najważniejszych elektrolitów. Jest składnikiem cytoplazmy komórkowej. Powoduje zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych (działa antagonistycznie w stosunku do wapnia), przeciwdziała pęcznieniu komórek (przeciwdziała opuchliźnie).
Jego obecność jest niezbędna do syntezy białek w rybosomach. Jest również niezbędnym elementem wielu procesów enzymatycznych. Warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni. Razem z sodem i chlorkami stanowi najważniejszą część składową płynów pozakomórkowych. Ma wpływ na gospodarkę wodną, kwasowo-zasadową organizmu, bierze udział w utrzymaniu ciśnienia osmotycznego. Odgrywa ważną rolę w przemianie węglowodanów.
Korzyści stosowania potasu:
– utrzymuje prawidłowy rytm serca
– ułatwia jasne myślenie
– pomaga w usuwaniu produktów przemiany materii
– wpływa na obniżenie ciśnienia krwi
– pomaga w leczeniu alergii
Dzienne zapotrzebowanie na potas:
– osoby dorosłe : – 1600-2000mg
Niedobór potasu wywołuje uszkodzenie i osłabienie mięśnia sercowego oraz zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia krwi, bolesne skurcze mięśni oraz osłabienie ich siły, paraliż jelit.
Objawy niedoboru potasu:
– obrzęki
– hipoglikemia
Nadmiar potasu w surowicy krwi objawia się zmianami w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, osłabieniem akcji serca. Innymi objawami bywają: zmiany psychiczne, drętwienie i mrowienie kończyn, ogólne osłabienie.
Najwięcej potasu zawierają: owoce cytrusowe, banany, pestki słonecznika, liście mięty, pomidory, ziemniaki.