Czy wiesz, że …
osoby skarżące się na częste zawroty głowy powinny w codziennej diecie uwzględnić produkty o dużej zawartości manganu?

Mangan – należy do antyutleniaczy. Jego obecność konieczna jest dla metabolizmu witaminy B1 i witaminy E. Aktywuje niektóre enzymy biorące udział w procesie wytwarzania energii, syntezie glikogenu, syntezie mocznika oraz białek uczestniczących w procesie krzepnięcia krwi i regeneracji tkanki łącznej.

Mangan jako katalizator bierze udział w trawieniu tłuszczów i cholesterolu. Od manganu zależy między innym: aktywność płciowa, barwnik włosów, działanie wielu enzymów, działanie wielu witamin, funkcjonowanie trzustki, ma wpływ na kości i zęby, bierze udział w aktywnym oddychaniu komórkowym, odgrywa rolę w utrzymaniu prawidłowego stężenia cukru we krwi, wpływa na wytwarzanie hormonów, zawartość kolagenu w tkankach.

Mangan przyspiesza proces metabolizmu, zmniejsza tkankę tłuszczową, powoduje wzrost energii i jest konieczny do prawidłowego rozwoju komórek, uczestniczy w procesie wytwarzania krwi.

Mangan bierze udział w różnych procesach fizjologicznych przede wszystkim, jako aktywator enzymów regulujących metabolizm glukozy i innych węglowodanów, lipidów łącznie z cholesterolem oraz białek, jest niezbędnym składnikiem kości i bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Nerki i wątroba to główne narządy magazynujące mangan.

Jego niedobór może wywołać zaburzenia w układzie krążenia, oddychania, ośrodkowego układu nerwowego.

Korzyści ze stosowania manganu:

–  niezbędny do utrzymania prawidłowej struktury kości

–  konieczny do prawidłowego trawienia

–  pomaga zwalczać zmęczenie i zawrotów głowy

–  zapobiega osteoporozie

–  poprawia pamięć

–  obniża pobudliwość nerwową

Dzienne zapotrzebowanie na mangan:

– osoby dorosłe : 2-5 mg

Najwięcej manganu zawiera: orzechy, zielone warzywa, groszek, buraki.  Mangan w OCEAN21 pochodzi m.in. z Porphyra Yezoensis, Palmaria Palmate.