„Żadna materia żywa, żaden organizm nie może egzystować bez związków krzemu”
Michaił Grigorjewicz Woronkow

Ponad 100 lat temu Ludwik Pasteur określił znaczenie kwasu krzemowego, jako substancji odgrywającej podstawową rolę w terapeutyce. Jego intuicja wyprzedziła na dziesiątki lat najnowsze badania, jakie zostały wykonane w latach siedemdziesiątych XX w. na Uniwersytecie w Kolumbii w USA, które wykazały, że krzem ma ważne znaczenie życiowe dla wszystkich organizmów. W tym samym czasie prowadzono rozległe badania w ZSRR w Ośrodku Badawczym Związków Krzemu. Kierownik Ośrodka, Michaił Grigorjewicz Woronkow, stwierdził, że “żadna materia żywa, żaden organizm nie może egzystować bez związków krzemu”.

Na świecie do dnia dzisiejszego wykonano około 6000 – 7000 prac badawczych w tej dziedzinie. Krzem jest jednym z najpowszechniejszych pierwiastków w przyrodzie. Stężenie krzemu w skorupie ziemskiej wynosi 27,6% – jest drugim z kolei po tlenie najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem. W organizmie ludzkim znajduje się około 0,0068% krzemu, a ilość jego maleje z wiekiem. Najwięcej krzemu jest w aorcie, kościach i macicy. Ludzie chorzy na cukrzyce mają obniżony poziom krzemu. Krzem zabezpiecza wyspy trzustkowe przed samouszkodzeniem, jeśli jego poziom jest dostateczny. Janusz Wiśniewski w pracy pt. “Rola krzemu i siarki w chorobach tkanki łącznej” omówił obszernie rolę krzemu w organizmie człowieka.

Działanie krzemu na organizm: poprawia kondycję tkanki łącznej, wzmacnia zdolność obronną organizmu przeciw zakażeniom, zwiększa wytrzymałość tkanki kostnej, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się całego organizmu człowieka, usuwa podrażnienia i stany zapalne na skórze, poprawia wygląd skóry, zapobiega przedwczesnemu zwiotczeniu skóry, usuwa stany zapalne w żołądku i pęcherzu moczowym, usuwa ból w pasie spowodowany niedoborem Kwasu Krzemowego, ogranicza wypadanie włosów i przyspiesza ich wzrost –  na efekt pięknych włosów, zwiększa wytrzymałość paznokci i wpływa na ich wzrost, przyspiesza gojenie się ran, szybko usuwa stany zapalne, aktywizuje proces tworzenia się nowej tkanki, przy oparzeniach przynosząc natychmiastową pomoc, działa ochładzająco szczególnie w stanach zapalnych, przy podrażnieniach od ukąszeń przez owady łagodzi stany zapalne, w jamie ustnej przyspiesza znacznie gojenie, łagodzi ból, przeciwdziała krwawieniu dziąseł, w stanach katarowych hamuje wysięk z nosa, zmienia środowisko uniemożliwiając rozwój infekcji wywołującej katar. Krzem stanowi ważną pomoc w długotrwałym leczeniu wszystkich chorób. Jest w algach: Palmaria Palmate.